Víte na jaké příspěvky máte nárok ?
Mateřská & rodičovská
Co všechno je třeba zařídit, jaké dokumenty budete potřebovat a na jaké instituce se máte obrátit při vyřizování státních příspěvků známých jako "mateřská a rodičovská"? Připravili jsme pro vás základní informace.
Existují tři státní příspěvky, "mateřská", "rodičovská" a tzv. "porodné". "Mateřská" je pro všechny stejná - 6 měsíců (pouze u dvojčat a vícerčat je delší), co se však liší, je její výše. Mateřská se vypočítává z výše mzdy. Výši "rodičovské" si určuje matka a je volitelná na libovolnou dobu až do čtyř let věku dítěte. Celková částka je ovšem opět pro všechny stejná (s výjimkou dvojčat a vícerčat, kdy se částka navyšuje). Takzvané porodné je jednorázová dávka pro rodiny s nižšími příjmy.
Názvy obou příspěvků uvádíme v uvozovkách, protože takto se jim říká mezi lidmi a běžně se s takovým označením setkáte. Jak se nazývají ve skutečnosti, tedy oficiálně, a jak celý systém funguje, si přečtete níže.
Mateřská = peněžitá pomoc v mateřství
Mateřská dovolená začíná 6-8 týdnů před předpokládaným termínem porodu podle volby ženy a následně trvá přibližně 4 a ½ měsíce. Podle doby odchodu se dopočítává do plných 28 týdnů, v případě dvojčat a vícerčat do 37 týdnů. Jde o dávku z nemocenského pojištění, tzv. peněžitou pomoc v mateřství (někdy se užívá zkratka PPM). Stát prostřednictvím příslušné správy sociálního zabezpečení vyplácí podporu, která se vypočítává z výše vašeho původního platu.
Uvedené údaje jsou platné k roku 2019, aktuální informace si můžete ověřit na kterékoli pobočce České správě sociálního zabezpečení.
Konkrétní výpočet zde uvádíme zjednodušeně a neupozorňujeme na podrobnosti v případech, kdy žena z různých důvodů neodváděla zdravotní pojištění, případně nesplnila jiné podmínky.
Nejprve se vypočítá takzvaný denní vyměřovací základ (DVZ). Předchozích 12 měsíců se dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Nezapočítávají se kalendářní dny nepřítomnosti zaměstnance v práci, za které mu nenáleží mzda, dočasná pracovní neschopnost, v níž zaměstnanci náleží náhrada mzdy, nemocenské, PPM nebo ošetřovné.
- Výpočet
mateřské dovolené a nemocenské
denní vyměřovací základ (DVZ) = (měsíční mzda x 12 měsíců) / 365 (dní) - DVZ se podle zjištěné částky dále redukuje
- z částky DVZ do 1090 Kč se započte 100 %
- z částky DVZ od 1090 Kč do 1635 Kč se započte 60 %
- z částky DVZ od 1635 Kč do 3270 Kč se započte 30 %
- k částce DVZ nad 3270 Kč se nepřihlíží
- Všechny 4 vypočtené hladiny sečteme a ze vzniklé částky vypočteme 70 %, což je zákonem daná výše peněžité pomoci v mateřství.
- Tuto částku vynásobíme počtem dní mateřské dovolené, tj. 196 u jednoho dítěte / 259 u více dětí a dostáváme celkovou částku peněžité pomoci během mateřské dovolené.
Zároveň musíte splnit následující podmínky:
Zaměstnaná žena
musí před porodem alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech platit nemocenské pojištění. Byla-li jí PPM v zaměstnání přiznána, nesmí v tomto zaměstnání již vykonávat práci, z jejíhož nemocenského pojištění jí sociální dávka náleží. Nelze tedy vykonávat práci, za kterou žena pobírala odměnu a z níž bylo odváděno pojistné na nemocenské pojištění.
Žena pracující jako OSVČ
musí alespoň 270 dnů, z toho 180 kalendářních dnů v období jednoho roku před počátkem podpůrčí doby, platit nemocenské pojištění. Během PPM nesmí OSVČ osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.
Pokud z jakéhokoliv důvodu nesplňujete oněch 270 dnů placení nemocenského pojištění, máte nárok na nemocenskou dávku 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po něm.
Rodičovská = rodičovský příspěvek
Rodičovská dovolená je volitelná a můžete si vybrat, zda na ni vůbec nastoupíte. Pokud ano, potom volíte její délku až do 3 let věku dítěte. Ještě o rok později, až do 4 let věku dítěte, vám může stát prostřednictvím Úřadu práce vyplácet rodičovský příspěvek v celkové výši 220 000 Kč (v případě dvojčat a vícerčat 330 000 Kč), výše měsíčního příspěvku se tak liší podle rozložení celkové výše rodičovské podpory v čase. V zaměstnání se tedy předem domluvte, jak dlouhou rodičovskou dovolenou si zvolíte.
Pouze pro úplnost upozorňujeme, že výše rodičovského příspěvku se bude s nejvyšší pravděpodobností měnit. Aktuálně se připravuje Poslanecká sněmovna na jednání o zvýšení rodičovského příspěvku až na 300 000 Kč.